KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7897682
*
nr 789 7682
Gouache
porträtt, Kina, 50x35
Utrop:
800 kr
Såld:
4.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 november 2012
kl 19:22:51
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/11 21:44:44
1
300 kr
3/11 12:06:22
2
150 kr
3/11 12:06:48
2
300 kr
3/11 12:07:06
2
350 kr
3/11 19:33:03
3
600 kr
4/11 15:08:30
4
900 kr
4/11 16:19:35
3
900 kr
4/11 16:20:39
3
1.200 kr
5/11 17:54:40
4
2.200 kr
5/11 18:59:23
5
1.500 kr
5/11 18:59:50
5
2.000 kr
5/11 19:00:52
5
2.600 kr
5/11 19:07:09
4
3.200 kr
5/11 19:08:56
5
3.000 kr
5/11 19:13:59
6
4.000 kr
5/11 19:14:06
7
3.600 kr
5/11 19:15:22
4
4.000 kr
5/11 19:16:29
4
4.200 kr
5/11 19:17:51
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache kina kinesisk kinesiskt porträtt porträttmåleri täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Gouache
nr 789 7682
Gouache
porträtt, Kina, 50x35
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 4.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 november 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/11 21:44:44 | 1 | 300 kr |
3/11 12:06:22 | 2 | 150 kr |
3/11 12:06:48 | 2 | 300 kr |
3/11 12:07:06 | 2 | 350 kr |
3/11 19:33:03 | 3 | 600 kr |
4/11 15:08:30 | 4 | 900 kr |
4/11 16:19:35 | 3 | 900 kr |
4/11 16:20:39 | 3 | 1.200 kr |
5/11 17:54:40 | 4 | 2.200 kr |
5/11 18:59:23 | 5 | 1.500 kr |
5/11 18:59:50 | 5 | 2.000 kr |
5/11 19:00:52 | 5 | 2.600 kr |
5/11 19:07:09 | 4 | 3.200 kr |
5/11 19:08:56 | 5 | 3.000 kr |
5/11 19:13:59 | 6 | 4.000 kr |
5/11 19:14:06 | 7 | 3.600 kr |
5/11 19:15:22 | 4 | 4.000 kr |
5/11 19:16:29 | 4 | 4.200 kr |
5/11 19:17:51 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache kina kinesisk kinesiskt porträtt porträttmåleri täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34